Očista smyslů zahrnuje i očistu smyslových organů.

Během jogínského svátku Navartari – Devíti Nocí Bohyně tyto očisty společně praktikujeme.

Nejen, že se tak opečujeme navzájem, ale zároveń se učíme a zdokonalujeme v technikách, kterými posléze můžeme opečovávat své blízké, a pokud jste terapeuti, tak i o své klienty.

Během Navaratri Omlazení 2018 jsme se zaměřily na zrak/oči.

První den  jsme si omyly oči květovými vodami.

Není květová voda, jako květová voda. Já tady píši o květovém či bylinném hydrolátu. Hydrolát je látka, která vzniká při parní destilaci. Plodem takové destilace je esenciální olej. Voda, která je přítomna tomuto procesu, a kterou projde obrovské množství té které byliny se nazývá hydrolát a je to velmi vzácná, léčivá substance, která se dá použít jak topicky tak vnitřně.

Pozor, na trhu můžete najít spousty květových vod, které jsou složené z obyčejné, či destilované vody a pár kapek esenciálního oleje. To není to to samé, a takovou vodu bych na/do očí rozhodně nedávala…..

Můžete navlhčit vatový tampón, položit jej klientovi na zavřená oční víčka a nechat pár minut působit.

Anebo můžete mít hydrolát ve spreji, a našplíchat mu/si ho přímo do očí. Dokonce existují takové malé skleněné kalíšky, které vypadají jako skleničky- štamprdlata, které jsou malé a mají hodně silný okraj. Do nich můžete hydrolát nalít, položit na oko, zaklonit hlavu, prokroužit oči a nechat chvíli působit.

Hydroláty, které používáme na oči jsou:

z bílé růže- na očistu citlivých očí, i pro děti

z bulharské růže- luxus na očistu i schlazení očí

z chrpy- na zánětlivé oči

z heřmánku- na zarudnuté oči

Přez to, že byliny zde kategorizuji, všechny se dají použít na všechny zmíněné problémy. Chrpa je asi nejvíce používaná pokud je zrak neustále bombardován počítačovými obrazovkami a má sklon k časté zánětlivosti.

Heřmánkový hydrolát je docela silný, tak bych ho nešpíchala přímo do očí malým dětem.

Z Ajurvédského pohledu při užití oněch očních štamprdlátek můžete použít přímo „čaj“ neboli výluh z byliny.

Můžete použít destilovanou nebo kojeneckou vodu a večer zalít bylinu horkou vodou. Nechat ji 15 minut louhovat a poté přelít přez cedník do vysoké nádoby, a nechat tak přez noc malé částečky sednout ke dnu. Ráno použít na oči jen vrchní část roztoku, a ještě ho raději přecedit přez plátýnko, střední částí si můžete vypláchnout ústa a zbytek vypít. Bylina, která se používá  na všechny tyto tři fáze a je tridóšická, tj. svědčí všem (konstituci Váta Pita i Káfa) je Triphala.

 

Na zklidnění očí (Váta)

Heřmánek

Na zarudlé oči (Pita)

Růži

Na  očistu  (Káfa)

Triphalu

Všechny tyto procedůry si můžete udělat sami v pohodlí vašeho domova

V Amazónii používají indiáni na očistů očí vodu z místního tabáku (což je docela jiná surovina, než  u nás běžně koupíte jako tabák). Je to velmi silná, řekla bych až mírně agresivní procedůra, která odstraní mnoho hluboce zarytých patogenů, působí až na duševních sférách a jeden z jejich duševních účinků je odstrańování strachu. Pokud byste chtěli podstopit takovou procedůru, vyhledejte zodpovědného a zkušeného člověka, který ví, co dělá. V podání zodpovědné medicinmanky to bude spíše hluboký rituál.