Před několika lety jsme byly s kamarádkou v New Yorku a navštívily jsme korejské lázně. 

Byl to jeden z nejlepších zážitků našeho týdeního pobytu.

Jako většina lidí, mám moc ráda masáže a všechny možné omlazující a ozdravující procedůry. 
Asi taky proto jsem se posledních deset let věnovala studiu Jógy a Ajurvédy se všemi jejími omlazujícími a zdraví podporujícími terapiemi. Nejen, že mi pod rukama prošly stovky lidí, ale jako součást učení se jsem sama prošla mnohými masážemi a procedůrami.
Vyvinula jsem si tak cit na to, co je příjemná relaxace, omlazující zážitek či ozdravující, léčebna procedůra. Já mám ráda, když je to všechno v jednom.
Chci tím vyjádřit, že zážitek korejských lázní byl opravdu léčivý a hluboký, jednoduše nejen kosmetická relaxační procedůra. 
Byl založený na změkčení kůže v páře, sauně, studené i horké vodě a poté vyvrcholenim-  zlatým hřebem byl Peeling. 
Probíhal na stole kdy nás z terapeutka hodně hrubou rukavicí pevně sdírala starou kůži a poté omývala vodou. Toto dokola trvalo to asi čtyřicet minut a paní byla velmi pečlivá. Nestačily jsme se divit, kolik prachu, a staré černé kůže z nás sedřela….
Tato technika peelingu je velmi stará, probíhá mnoha kulturami v různých podobách. 
 
My ji zařazujeme na našich omlazujících pobytech Navaratri v suché formě hned jako první techniku po ránu.
Vezmete si hrubou rukavici, žínku a nebo kartáč, a krouživými pohyby silně třete kůži od špiček prstů na nohou směrem vzhůru. Směr vzhůru je ku probuzení celého těla, tímto „dry brushing“ rozproudíte cirkulaci v těle, a nastartujete tak vnitřní očistu. Pokud budete postupovat od končetin k srdci podpoříte lépe svůj lymfatický systém. V obojím případě nastartujete trávení nejen v kůži, a zahřejete své tělo včetně končetin, takže pokud trpíte syndromem studených nohou či rukou, tady je vaše řešení. 
Peeling se dá dělat i s na hrubo nadrcenou solí, s trochou mandlového oleje a kapkou Tulsi éterického oleje, ( hrst soli, lžička nosného oleje, dvě kapky oleje éterického).
Solný peeling je nejlepší použít na vlhkou kůži, řádně sůl do kůže vmasírovat, nechat chvíli působit, a poté osprchovat teplou vodou.
At‘ je technika peelingu na sucho, a nebo je to sůl s olejem, vždy dobře odstraní starou kůži, divili byste se kolik jí na sobě máte….. Navíc po oleji je kůže krásně vláčná a mnohem lépe se jí dýchá.
Když jsme mladí a vitální kůže se sama odlupuje a obnovuje, nicméně s přírůstem let je to jedna z vlastností těla, která se zpomaluje, takže peelingem vytvoříte prostor novým buńkám vyjít na povrch, mladistvému vzhledu pokožky, a celkově se budete cítit lépe. Hloubkový peeling se doporučuje tak jednou za měsíc, vím, že korejci chodí jednou až dvakrát za měsíc do svých lázní. Hrubou lufou na sucho se ale klidně můžete promasírovat téměř denně.
Nezapoměntě na obličej, na obličej většinou používám jemnější povrch lufy, nebo hrubé hedvábí. Obličej je nejlépe masírovat krouživými pohyby od brady do stran a směrem vzhůru.
Pravdelný peeling má navíc tu schopnost téměř odstranit, nebo výrazně zlepšit celulitýdu.
Jedna z mých oblíbených technik, jak si uchovat svou kůži zdravou, mladistvou a zářivou a cítit se ve svém těle doma.
Děkuju Melisse Farris za inspiraci, díky jejímu videu jsem si  zážitek z korejských lázní připomněla.
Foto: Komala Lyra